Prawo a człowiek - O prawie

kancelaria radcowska Katowice

Zachowanie na sali sądowej


Zachowanie na sali sądowej podlega zarówno kwestiom przyjętych norm społecznych i po prostu zasadom dobrego zachowania, ale jest także regulowane prawnie. Kilka tygodni temu głośno było o sprawie, kiedy to mężczyzna zos

Prawo a człowiek - O prawie kancelaria radcowska Katowice
tał na sali sądowej ukarany grzywną za fakt..żucia gumy. To był cios nie tylko w dobre maniery, ale przede wszystkim obniżenie powagi sądu i całego procesu. Tu nie chodzi o samego sędziego, ale generalnie szacunek do prawa, do instytucji publicznych, do organów państwa. Tego na sali robić nie wolno. Takie kwestie są regulowane odpowiednimi przepisami prawa i trzeba się do nich bezwzględnie stosować.



Czy warto studiować prawo?


Studia prawnicze od wielu lat są obiektem zainteresowania coraz większej rzeszy studentów. Wynika to z faktu przekonania, że dają one ogromne zarobki i są możliwością zarobienia bardzo dużej ilości pieniędzy. Generalnie jest w tym prawda, ale żeby zacząć zarabiać duże pieniądze jako prawnik, trzeba koniecznie odbyć staże zawodowe, a bardzo często pracować nawet za darmo. Wynika to z ogromnej konkurencji na rynku i faktu, że coraz więcej młodych osób, maturzystów, chce być prawnikami. Choć system prawny w Polsce się zmienia, to niestety nadal mając tak zwane znajomości, łatwiej jest zacząć i być częścią elitarnego środowiska prawniczego w naszym kraju.



Rozprawa w sądzie – czego nie wolno robić?


W tekście owym poruszamy temat zachowania na sali sadowej. Wynika to z faktu powszechnej niewiedzy na ten temat, która to może przerodzić się nie tylko w wyrzucenie z sali sądowej, ale także w liczne konsekwencje prawne, między innymi grzywny. Zaledwie parę tygodni temu na jednej z sal sądowych w Polsce mężczyzna żuł gumę, co spowodowało nałożenie na niego kary. Był on zdziwiony takim postępowaniem, a przecież jest to rzecz dla wielu oczywista i zrozumiała. Na sali sądowej trzeba zachowywać się odpowiednio, właściwie, z poszanowaniem do pracy innych, ale także z poszanowaniem do powagi instytucji, jaką jest sąd. Utrzymywanie sądownictwa na wysokim poziomie jest w interesie każdego z nas.